Nowoczesne metody druku – jak najlepiej dzisiaj znakować tekstylia?

Technika druku w ostatnich latach bardzo poszła do przodu i dobre drukarnie oferują mnóstwo opcji do wyboru, zwłaszcza jeśli chodzi o druk reklamowy i tekstylia. Wyobraźmy sobie, że np. potrzebne są nam kamizelki odblaskowe z nadrukiem. W jaki sposób najlepiej je wykonać? Jest mnóstwo możliwości, a każda oferuje swoje zalety.

Sitodruk bezpośredni  – to bardzo trwała i ekonomiczna metoda nadruku. 

Najlepiej nadaje się do znakowania odzieży bawełnianej. To wyjątkowo trwała metoda znakowania odzieży i często niesłusznie bywa mylona ze starym “prasowankami”, które rozpadały się po jednym praniu. Sam proces sitodruku to nic innego jak wtłaczania farby w materiał, dzięki czemu tworzy ona jednolitą całość z odzieżą, a tekstura tkaniny jest nadal wyczuwalna. Wysoka trwałość kolorystyczna razem z odpornością na pranie i ścieranie to główne zalety sitodruku. Dlatego też tak często znakuje się nim artykuły reklamowe.

Sitodruk transferowy – metoda znakowania odzieży, która szczególnie sprawdza się w nadruku wielokolorowym.

Wykonuje się ją poprzez uprzednie przygotowanie nadruku na specjalnym papierze służącym do transferu. Zadrukowany papier posypywany jest klejem w proszku i następnie całość zostaje przeniesiona na tkaninę przy pomocy prasy termotransferowej i wgrzana na gorąco. Rezultatem końcowym jest bardzo kryjący nadruk, który pokrywa znakowaną odzież wyczuwalną warstwą przypominającą gumę.

Direct to Film – nowoczesna metoda, która idealnie sprawdza się w niskich i średnich nakładach. 

DTF oferuje ogromne możliwości wykonywania szybkich wielokolorowych nadruków termotransferowych w bardzo dobrej jakości i trwałości, które można przetransferować za pomocą termoprasy na dowolną tkaninę w dowolnym kolorze – nawet elastyczną! Dlatego ten typ nadruku doskonale sprawdza się na rozciągliwych dzianinach – kamizelka odblaskowa również znajduje się w ten kategorii.

Nadruki z folii flex – metoda nadruku, którą możemy stosować już od jednej sztuki z uwagi na niskie koszty przygotowania. 

Folia flex to profesjonalna folia, za pomocą której wykonujemy nadruki na różnego rodzaju artykułach tekstylnych. Metoda ta polega na dobraniu folii o właściwym kolorze (flex niedrukowalny) lub np. danego logo w pełnym kolorze (flex drukowalny). Następnie z użyciem plotera wycinamy odpowiedni kształt i umieszczamy go na tekstylnym podłożu. Tam pod wpływem nacisku gorącej prasy nadruk nakłada się na materiał docelowy.

Rodzajem nadruku na folii flex może być nadruk odblaskowy.

Zasada pozostaje w gruncie rzeczy ta sama: technika ta polega na wycięciu ploterem elementów z folii odblaskowej termotransferowej i wgrzaniu termoprasą frafiki lub napisu lub napisu na tkaninę. Ten sposób nadaje się wyłącznie do zwartych elementów i grubszych linii – w przypadku drobniejszych ozdobników stosuje się raczej odblaskowy sitodruk transferowy.

Wizualny efekt obu technik znakowania jest identyczny – nadruk odbija światło w takim samym stopniu, co pasy odblaskowe w kamizelce ostrzegawczej. Nadruk odblaskowy jest często mylony z tańszym, brokatowym, ale to dwie różne rzeczy – nadruk brokatowy mieni się wprawdzie ładnymi drobinkami w świetle dziennym, ale w nocy nie odbija światła – nie jest zatem nadrukiem odblaskowym. Nadruki odblaskowe nie wymagają dużych nakładów, poza przygotowaniem plików na ploter, zatem można znakować tą metodą tekstylia już od pojedynczej sztuki. Natomiast odblaskowy sitodruk wymaga wyższych nakładów z uwagi na konieczność przygotowania sit. Tu obowiązują te same zasady, co w przypadku standardowego znakowania sitodrukiem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *